EXOTICKÝ  ŠTÝL  BÝVAN IA

 

Exotický štýl bývania je založený na exotických dekoroch z rozličných častí sveta. Práve v Oriente sa viaceré kultúry miešali kvôli križovaniu obchodných ciest. Kúzelná atmosféra marockých a indických interiérov býva doladená paletou žiarivých odtieňov i sýtych tónov. Masívny drevený nábytok tmavých odtieňov, hodvábne látky výrazných farieb, ručne tkané koberce, terakotové podlahové krytiny ako aj interiérové mosadzné či cínové doplnky, to všetko nájdeme v exotickom štýle bývania.

 

Marocký štýl bývania navodzuje atmosféru bohato zdobeného a útulného domova. Práve tu žiarivo biele, prípadne svetlo ružové steny vytvárajú kontrast voči tmavému masívnemu nábytku. Z dekorácií nájdeme v marockom interiéri farebné lampáše v tvare hviezdy, rôzne doplnky z tepaného kovu, zlatom i striebrom vyšívané vankúše, ako aj hodvábne koberce nielen na zemi, ale i na stenách. Zaujímavo a exoticky pôsobia stĺpy precízne zdobené mozaikou, ktorá skrášľuje dokonca povrchy stolov. Koloniálny nábytok býva vyrobený z rôznych exotických drevín, ako je iroko, teak alebo tmavšie masívne drevo. Celý marocký interiér vyznie prepychovo a útulne vďaka jedinečným kúskom originálneho nábytku.

 

Indický štýl bývania je typický širokou paletou farieb, väčšinou tie najžiarivejšie bývajú použité s inými kontrastnými. Fuchsiová alebo tyrkysová farba zdobia nielen sárí indických žien, ale i doplnky interiérov od vankúšov, cez lampáše a nástenné svietniky, po obklady, prípadne dlaždice. Vynikajú materiály ako kašmír, hodváb, zlato, striebro, mosadz, cín, koráliky a nábytok z masívneho dreva. Tu treba vyzdvihnúť predovšetkým sheesham (palisander ázijský) - drevo, ktoré je cenené vďaka svojmu storočnému "dozrievaniu" až po ťažbu a jeho spracovanie. 

Indický štýl je pestrejší než marocký, no dekorácie fascinujú bohatosťou a zdobenosťou. Dizajn indického interiéru svojou pestrosťou predstavuje pôvabnú exotiku, ktorá vnesie do každej miestnosti inú atmosféru.

 

Indonézsky štýl bývania čerpá svoje základy z anglického dizajnu. Vďaka kolonizácii exotických krajín sa vznešenosť britských interiérov rozniesla aj do častí sveta ako Jáva, Bali, Sumatra.

Koloniálny nábytok pochádza z obdobia kolonizácie európskymi veľmocami. Je zmiešaním európskych a exotických prvkov, teda kombinuje africkú, indiánsku a ázijskú kultúru. Koloniálnemu interiéru kraľuje nábytok z prírodných materiálov a masívneho dreva. Často používanými bývajú teak, sheesham/palisander ázijský, iroko, bambus, rotang, vodný hyacint. Vysoký podiel prírodných olejov je predpokladom hladkého povrchu vzácneho dreva.

Nábytok z masívu pôsobí nadčasovo a to hlavne vďaka tomu, že pri každom prvku ide o originálny výrobok, väčšinou ručne vyrobený niekde v manufaktúre na zemi. Už len neopakovateľná vôňa týchto materiálov dodáva nádych exotiky. Drevené prvky koloniálneho nábytku bývajú často doplnené štýlovým kovaním v rôznych prevedeniach. Zariadenie z ratanu prispieva k dosiahnutiu príjemnej domácej pohody.

Tehla, ako materiál hojne využívaný Britmi v ich rodnej zemi, sa rozmohla aj do iných častí sveta a v dnešnej dobe ju používame nielen na skrášlenie exteriérov. Tehlový obklad, prípadne kamenné obloženie dokáže premeniť miestnosť na priestor s nostalgickou atmosférou. Štýlovo nadväzujú a dotvárajú ju dekorácie exotického charakteru, napríklad zvieracie kože uložené na zemi, kožušiny, sošky ľudských postáv alebo zvierat. Nenapodobiteľné čaro a pocit harmónie navodzujú predmety s náboženskou tematikou, svietniky, rituálne predmety, ako i ľahké jemné závesy nad posteľou.

 

 

Pokiaľ inklinujete k exotickému štýlu, pomôžeme Vám dosiahnuť exotiku a atmosféru vzdialených krajín aj u Vás doma.